Loading...

Кнежев арсенал је јединствени војно индустријски и архитектонски комплекс у Србији и Европи. Ова својеврсна амбијентална целина састоји се од фабричких зграда и радионица, са краја XIX и почетка XX века. Проглашен је за културно добро од великог значаја 1979. године.Највеће индустријско предузеће Србије у XIX веку, Тополивница, настала је од некадашњег Старог Милошевог Арсенала и од тада, металска индустрија је основ привредног развоја града, а град постаје носилац индустријског прогреса Србије. У комплексу Војнотехничког завода, у објекту „Чаурнице“, 1884. године засијала је прва електрична сијалица у тадашњој Србији и те је године у Тополивници прорадила и прва електрична машина.

Индустријска архитектура, карактеристична за изградњу Кнежевог Арсенала, преузета је од Немачке и Француске. Карактеришу је црвена опека, дрвени доксати и степеништа, изломљени кровови под црепом и високи димњаци, који чине складну целину. Главна зграда је једноспратна, симетрична, са високим дводелним прозорима, кровним фризом и шупљикавим украсима од наизменично слагане цигле испод спратних прозора. Са обе стране улаза, налази се по једна топовска цев на бетонском постаменту. Сматра се да је инжењер Тодор Тоша Селаковић имао највише утицаја на изградњу овог војнотехничког комплекса.

Аутентичност најстарије српске индустрије сачувана је у непосредном градском језгру и то представља идеалан положај за конзервирање и валоризацију у културне, уметничке и туристичке сврхе. Тако валоризован простор би био финансијски самоодржив, препознатљив, градски бренд и неодвојив део градске целине.

У Кнежевом арсеналу налази се музеј „Стара ливница“ који има својеврсну поставку оруђа и оружја и пратеће опреме из XIX и XX века, преправљаних или произведених у крагујевачкој фабрици оружја. Последњих година Кнежев арсенал је посебно интересантан филмској и музичкој индустрији па су на овој локацији снимани бројни музички спотови, али и домаћи и инострани филмови и серије, попут филма италијанско – ирске копродукције, који приказује изградњу вероватно најпознатијег брода у историји, „Титаника“.

Изабране најлепше маске Ђурђевданског маскенбала

„Робот – Крагујевац  у срцу“, „Деца која обећавају“ и „Вију вију“ најуспешније су три маске овогодишњег Ђурђевданског маскенбала, који ГТО „Крагујевац“ традиционлано организује на Дан града. У конкуренцији од 45 пријављених маски, стручни жири је изабрао најлепше маске у [...]

Тродневни музички спектакл за Ђурђевдан

У Крагујевцу ће, поводом Дана Града, 6, 7. и 8. маја, на платоу испред Скупштине града, бити организован музички спектакл под називом „Хиљаде тона љубави“. Публика ће моћи да ужива у наступима разних извођача међу којима су: Бајага, Неверне [...]