

Trnova, ili još nazivana Vetrena Petka, spada u “nepokretne” praznike i svake godine slavi se 8. avgusta po gregorijanskom kalendaru. Paraskeva (Paraskevi) na grčkom jeziku znači Petka (Petak), a smatra se da od ovog dana svetoilijska vrućina “trne”, odnosno smanjuje se i gasi. Praznikom prepodobne mučenice Paraskeve, u narodu poznatije kao Trnova Petka, završava se mali letnji “ciklus ženskih praznika”, kome pripadaju i Ognjena i Blaga Marija.
Sveta, prepodobna mučenica Paraskeva, bila je rodom iz Rima, iz hriscanske porodice i živela je u 2. veku posle Hrista. Nakon smrti roditelja, razdelila je imanje siromašnima i zamonašila se. Propovedala je, u to vreme, zabranjenu Hristovu veru, zbog čega je bila tužena tadašnjem caru Antoninu Piju. Međutim, kako se car u to vreme razboleo, Paraskeva ga je iscelila i on je i sam prihvatio Hristovu veru i krstio se, a ona je nastavila sa misionarskim radom i u drugim krajevima, zbog čega je i dalje proganjana, zatvarana, mučena i na kraju posečena mačem, po naređenju kneza Tarasija oko 140. godine. Njene mošti, prema svedočenju žitija, bile su shranjene u mestu Trnovu, a kasnije su prenete u Carigrad.
Prema narodnom verovanju, tog dana, ne valja da se mesi hleb, pere rublje, iznosi pepeo ili radi bilo šta od ručnih radova, da tokom godine ne bi trnule ruke. Na freskama i ikonama predstavlja se u monaškoj odeći sa krstom, kao simbolom stradanja, u jednoj ruci i grančicom mirte u drugoj ruci. U našem narodu, veoma je poštovana, iako nije zapovedni praznik (crveno slovo) i slavi se kao manastirska i zavetna slava u šumadijskim selima Lapovu i Markovcu. Mnoge žene poste tokom sedam dana, da bi se na Svetu Petku pričestile.
Autor teksta: Jasmina Marković Milenković